Four Seasons Hotel İstanbul’un ağ performansına HP ProCurve ve Erenet’ten sihirli dokunuş.

“HP ProCurve çözümleriyle performans sorunlarımızın üstesinden gelmeyi başardık. Kablosuz ağ altyapısının da altyapısını kurmuş olduk.”
Cem GÖKSUNGUR, Four Seasons Hotel Bilgi İşlem Müdürü

Hedef:
• Oteldeki ağın performansını artırmak
• Kurumsal özel ağ ile müşteri ağını birbirinden ayırmak

Yaklaşım:
• Mevcut ağ ile en iyi şekilde entegre olacak bir çözüm benimsendi.
• Kurulacak çözüme 7×24 hizmet verecek, aksaklıkları hızla giderecek bir tedarikçi ile çalışılması kararlaştırıldı.

Teknolojik avantajlar:
• Eski sistemi oluşturan HP ProCurve ürünleri, yeni ve daha gelişmiş ürünlerle desteklenerek uyumluluk kaynaklı ekstra performans ve verimlilik elde edildi.

Fayda:
• Yeni ProCurve çözümleriyle, paylaşımlı olarak kullanılan bant genişliğindeki darboğazlar aşıldı.
• Müşteri ağı ile kurumsal ağ birbirinden ayrılarak güvenlik önlemleri güçlendirildi.

Sultanahmet Turizm, 1991 yılında eski Sultanahmet Cezaevini otele dönüştürmek üzere kuruldu. Şirket, 1994 yılında Kanadalı otel zinciri Four Seasons ile anlaştı. 1918-1919 yıllarında hapishane amaçlı yapılan bina, 1996 yılından itibaren Four Seasons Hotel olarak hizmet vermeye başladı. Otelde 10 u suit olmak üzere toplam 65 oda bulunuyor. Four Seasons Hotel İstanbul, Travel and Leisure dergisi tarafından dünyanın en iyi 3 üncü oteli seçildi.

Four Seasons Hotel İstanbul’un kullanmakta olduğu ağ altyapısı 10/100 Mbit/sn’lik ağ erişimini destekleyen aktif cihazlardan oluşuyordu. Sistem odasında, HP ProCurve 4000m serisi bir merkez anahtar kullanılıyordu. Buradan dağılan 4 adet 100 Mbit/sn’lik hat ise 4 kenar anahtara gidiyordu. Merkez ağ anahtarının kapasitesi 3.8 Gbit/s olup saniyede geçen paket sayısı ise 4,67 milyondu. Kenarlarda ise HP ProCurve ailesinden 24 portlu 10/100 Mbit/sn’lik kenar anahtarlar bulunmaktaydı. Kenar anahtarlara bağlı olan kullanıcılar, merkez anahtara gelen 100 Mbit/sn’lik tek bir bağlantı hattını paylaştığından, özellikle yüksek bant genişliği isteyen uygulamalarda performans problemi yaşanıyordu.
Odalardaki İnternet erişim ihtiyacı ise telefon hatları kullanılarak gerçekleştiriliyordu.

“HP ProCurve ürünleri, Four Seasons’ın iletişim ağını bugünün gereklerine yükseltirken, geleceğin ihtiyaçlarına da şimdiden hazırlık yapmamızı sağlamış oldu.”
Cem GÖKSUNGUR, Four Seasons Hotel Bilgi İşlem Müdürü

Otelin hem kendi özel ağı hem de müşteri ağı için bir iyileştirme çalışması yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştı. Ağ iyileştirme çalışmalarına merkez ağ anahtarı değişikliği ile başlandı. Merkeze HP ProCurve 5406zl 48G Akıllı Ağ Anahtarı konuldu. Bu ağ anahtarının kapasitesi 346 Gbit/sn olup, saniyede geçen paket sayısı ise 217 milyon adettir. Özel ağda kenar anahtar olarak 4 adet HP ProCurve 2824 kullanıldı. Böylece, tüm uçlara 1 Gbit/sn’lik bir ağ bant genişliği sağlanmış oldu. Müşteri ağı için 9 adet HP ProCurve 3500yl 24G PWR ağ anahtarı kullanıldı. Bu ağ anahtarları merkez ağ anahtarına fiber optik kablolar kullanılarak 1 Gbit/sn’lik bir hızla bağlandı. Kenar anahtarlardan odalara ikişer adet kablo çekildi. Kullanılan anahtarlar PoE (Power Over Ethernet) teknolojisini desteklediğinden, otelde uygulanacak olan kablosuz ağ projesi için bir altyapı oluşturulmuş, kablosuz erişim noktaları için ilave bir adaptör gereksinimi ortadan kaldırılmış oldu.

Özel ağ ile müşteri ağı birbirlerini görmemesi gereken yapılar olduğundan sanal ağlar (VLAN) oluşturularak öncelikle bu iki ağ birbirinden ayrıldı. Daha sonra, her bir odada ayrı bir sanal ağ (VLAN) olacak şekilde düzenleme yapıldı. Böylece, ağın güvenliği de sağlanmış oldu.

HP ProCurve ağ ürünlerini diğer ağ ürünlerinden ayıran en önemli özellik ise ömür boyu garantili olmaları. HP, müşterilerine, arızalanan cihazı bir sonraki iş günü yenisi ile değiştirme garantisi veriyor. Yapılan bütün bu çalışmalar neticesinde Four Seasons Hotel İstanbul güvenli, performanslı ve ömür boyu garantili bir iletişim altyapısına kavuşmuş bulunuyor.

Bir bakışta Four Seasons Hotel İstanbul çözümü
Donanım:
• HP ProCurve 5406zl 48G Akıllı Ağ Anahtarı
• HP ProCurve 2824
• ProCurve 3500yl 24G PWR ağ anahtarı

HP Hizmetleri:
HP, Four Seasons Hotel İstanbul’un günün gereksinimlerine yanıt vermekte olan ağ altyapısını modernize etti.