Özel Yüzyıl Işıl Okulları’na yüzyılın teknolojisi HP ProCurve’den.

“Eğitimde teknolojiyi yaygınlaştırmak için E-Müfredat Programı’nı başlattık. Bu programla birlikte bütün ders içeriklerini dijital ortama aktardık. Tüm sınıflarımızda teknolojiden faydalanıyoruz. Eğitimimizi sekteye uğratmamak için altyapı çalışmalarımızda güçlü bir markayla çalışmak zorundaydık. Bu nedenle HP ProCurve ürünlerini kullandık. HP’ye ve onun güçlü çözüm ortağı ERENET’e güveniyoruz.”

Önder Boydak, Özel Yüzyıl Işıl Okulları Bilgi İşlem Yöneticisi

Hedef
• 2007–2008 eğitim-öğretim yılında, Özel Yüzyıl Işıl Okulları’nın 2 yıldır üzerinde çalıştığı E-Müfredat Programı’nı hayata geçirmek
• Eğitim müfredatını dijital ortama aktararak veli ve öğrencilere ders program ve içeriklerini detaylı inceleme imkanı sunmak
• Eğitim kalitesini artırarak teknolojiye hakim bireyler yetiştirmek

Yaklaşım
• Kurumun mevcut HP donanımı üzerine HP ProCurve Networking ağ sistemleri kuruldu.

Teknoloji
• HP ProCurve Networking ve Erenet tarafından kurulan sistemle esnek cihaz konfigürasyonuna olanak tanındı.
• Eğitimde kesintisiz bir teknoloji sunuldu.
• Kampus içinde iki ayrı İnternet bağlantısı sağlandı.
• HP ProCurve Manager Plus ve HP ProCurve Mobility-Manager HP Yönetim Yazılımları ile kusursuz yönetim elde edildi.

Fayda
• E-Müfredat Programı hayata geçirilerek, Özel Yüzyıl Işıl Okulları veli ve öğrencilerine ders yılı müfredatını detaylı bir şekilde inceleme imkanı sunuldu.
• Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredat, teknolojinin yardımıyla içerik ve görsellik bakımından zenginleştirildi.
• HP ürünleriyle eğitimde teknoloji kullanımı yaygınlaştırıldı.
• Öğrencilerin derse katılımında ve bilgiye hızlı ulaşma imkanı bulan eğitimcilerin performansında artış sağlandı.
• Kablosuz İnternet ağı sayesinde öğretmenlerin derslere dizüstü bilgisayarla girmesi ve okulun herhangi bir yerinde ders vermesi sağlandı.

10 yıllık bir eğitim tecrübesi üzerine 1990 yılında kurulan Özel Yüzyıl Işıl Okulları bugün 20.000 m²lik kampusunda eğitim veriyor. Bahçeköy’de bulunan kampusta, yönetim birimlerinin ve dinlenme alanlarının dışında, gelişmiş teknolojiyle donatılmış sınıflar; bilgisayar, sosyal bilgiler ve fen bilimleri laboratuvarları; resim, iş teknik ve müzik atölyeleri ile yaklaşık 36.000 kitaba sahip iki kütüphane, 80 kişilik çok amaçlı bir salon ve bir adet görsel-işitsel merkez bulunuyor. 1995 yılında ilköğretim, 2001 yılında da lise sınıflarından ilk mezunlarını veren kurum, eğitimde teknolojiyi kullanarak içinde bulunduğumuz çağın gerektirdiği donanımlara sahip bireyler yetiştirmeyi hedefliyor.

Kampus bünyesinde Özel Yüzyıl Işıl İlköğretim Okulu ve Özel Yüzyıl Işıl Lisesi’nin yanı sıra Özel Yüzyıl Işıl Anaokulları Forester’s Club (5-6 yaş) ve Forester’s Kids (2-4 yaş) okullarını da bulunduran eğitim kurumu İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 ayrı yabancı dil eğitimi veriyor. Okulun akademik kadrosunda Türk yönetici ve öğretmenlerle birlikte ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, İngiltere ve Hollanda gibi çeşitli ülkelerden gelmiş yabancı öğretmenler de görev alıyor. Kurum, öğrencilerine Uluslararası Bakalorya (IB) Programı’nı da sunuyor. Üniversite eğitimini yurtdışında almak isteyen öğrencilere yönelik olan program, ulusal lise programıyla bütünleştirilmiş olarak sunuluyor.

Okul, eğitim kalitesini artırmak amacıyla iki yıldır üzerinde çalıştığı E-Müfredat Programı’nı, altyapı çalışmalarında HP ve ERENET ile işbirliğine giderek bu yıl hayata geçirdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ders müfredatını dijital platforma aktaran program sayesinde veli ve öğrencilerin ders içeriklerini detaylı incelemesine olanak tanındı. HP ProCurve Networking ağ sistemlerinin https://www.affordable-papers.net/ kullanıldığı altyapı çalışmaları sonucunda okul, eğitimin her aşamasında teknolojiden faydalanma imkanı buldu.

HP ProCurve Networking ve Erenet ortaklığındaki 10 kişilik bir ekip tarafından geliştirilen altyapı çalışmaları Temmuz ayında başlatıldı. Bir ay gibi kısa bir sürede fizibilite ve kurulum çalışmalarını tamamlayan ekip, Ağustos ayında da cihazların montajı, donanım teslimleri, yazılım yüklemeleri ve konfigürasyonlarını bitirerek sistemi yeni eğitim-öğretim yılında kullanıma açtı. Söz konusu proje ile öğrenciye daha çok kaynak sunmak ve destek sağlamak hedefleniyor.

Kurum genelinde yürütülen çalışmaları tek bir platformda toplamak ve hız kazanmak isteyen yetkililer, üretkenliği artırmak için eğitimcilerine HP dizüstü bilgisayarlar dağıttı. Eski usul sabit donanımlı ve yapısal kablolu teknoloji sınıflarının eğitimde verimliliği düşürdüğü kanısına varan okul yöneticileri, kampusa 31 adet HP ProCurve Access Point (Erişim Noktası Cihazı) üzerinden girilen 2 ayrı İnternet erişimi kurdurdu. Eğitimcilerin ve öğrencilerin bireysel bilgisayarlarıyla derse katılımına imkan tanıyan bu sistem sayesinde ders içerikleri zengin görsellik kazanacak ve grup çalışmaları hızlanacak.

Güvenlik bakımından ayrı ayrı kullanıma açılan İnternet erişimlerinden biri, idari personel ve öğretmenler arasında, kurum içi bir iletişim sağlıyor. Öğrenci ve velilerin kullanımı içinse WLAN üzerinden sağlanan sınırsız bir İnternet erişimi var. Filtreleme sistemi ile içerik kontrolü sağlanan erişimlerde, her iki grubun kendilerine ait ağ dışında başka bir ağa bağlanma imkanı yok. Böylelikle çift taraflı bir güvenlik kontrolü sağlanan kurumda, kesintisiz İnternet erişimi 4 adet HP ProCurve Switch üzerinden gerçekleşiyor.

“HP ürünlerini tercih etmemizdeki en önemli etken, kurumsal yerlerde ağ kesintisi yaşamamak. Kurumlarda sistemin kilitlenmesi ya da herhangi bir aksaklık olması durumunda sistemi kapatıp açarak yeniden çalıştırmak gibi bir imkan yok. Kurumsal müşterilerimize uyguladığımız projelerde, kesintiye tahammülümüz olmadığı için global çapta marka güveni ve teknoloji desteği veren HP ile çalışıyoruz.”
Ömer Aşık, Erenet Bilgisayar A.Ş Proje ve Sistem Destek Hizmetleri Müdürü

Sistemin kesintisiz işleyişi de HP ProCurve Manager Plus ve HP ProCurve Mobility-Manager HP Yönetim Yazılımları ile sağlanıyor. HP Yönetim Yazılımları, sistemdeki aksaklıkları anında merkeze bildiriyor ve yetkililere kısa sürede müdahale imkanı tanıyor. Aksaklığın giderilemediği durumlarda Erenet, okul yetkililerinden aldığı izinle sisteme girip sorunu bizzat gideriyor. Konfigürasyonda bir değişiklik yapılmak istendiğinde, gerekli bilgiler bütün giriş noktalarına tek bir merkezden yüklenebiliyor.

Özel Yüzyıl Işıl Okulları’nın HP ürünlerini seçmesindeki bir diğer etken ise HP’nin bu yıl başlattığı Üniversiteler İnisiyatifi Programı çerçevesinde eğitim kurumlarına sağladığı imkan ve kolaylıklar oldu. Anaokulundan üniversiteye kadar eğitimin her alanında teknolojinin yaygın kullanımını hedefleyen program kapsamında HP, eğitim kurumlarına özel indirimler ve teknoloji desteği sağlıyor.

Özel Yüzyıl Işıl Okulları’nın, HP VE Erenet’in teknoloji desteğiyle kurduğu sistem sayesinde öğretmenlerin müfredat defteri doldurması geleneği tarihe karışıyor. Bir eğitmenin her yıl ortalama 10 gününü alan bu işlem artık dijital platformda gerçekleştirilebiliyor. Bu ve benzeri zaman kayıplarını gidererek öğretmenlerin kişisel
gelişimlerine vakit ayırmasına olanak tanıyan sistem sayesinde eğitimde kalite ve hız artıyor. Ayrıca, okul genelindeki kablosuz İnternet ağı sayesinde, öğretmenler derslere dizüstü bilgisayarla girerek daha verimli bir eğitim ortamı sağlayabiliyor. Bunun yanı sıra, dersler okulun herhangi bir noktasında yapılabiliyor. Böylece öğrenciler ve öğretmenler, sınıflarla sınırlı kalmadan, mobil eğitim ortamına kavuşuyor.

Bir bakışta Özel Yüzyıl Işıl Okulları çözümü
Donanım
• 31 adet HP ProCurve Access Point 420 WW
• 4 adet HP ProCurve Switch 2600-8 PWR
• 48 adet HP dizüstü bilgisayar

Yazılım
• HP ProCurve Manager Plus 2.2
• HP ProCurve Mobility-Manager 1.0